Vaginálna kandidóza

Ak ste už niekedy zažili utrpenie spôsobené vaginálnou kvasinkovou infekciou, ktorú sprevádza pálenie a svrbenie, nie ste sama. Až 75% žien už malo skúsenosti s týmto ochorením – minimálne raz v živote. Z nich polovica zažila už aspoň raz jeho opakovaný výskyt – a asi 5% žien už dokonca niekoľkokrát. Tento spomenutý stav je známy pod menom opakovaná vulvovaginálna kandidóza.

Čo zapríčiňuje kvasinkové infekcie?

Vaginálna kandidóza je spôsobovaná premnožením mikroskopických húb kvasinkového charakteru vo vagíne – predovšetkým Candida albicans. Hoci je prirodzené, že sa vo vagíne isté kvasinky nachádzajú, je tu celé množstvo faktorov, ktoré vedia rovnováhu vaginálnych organizmov narušiť a spôsobiť rýchly nárast húb. Patrí medzi ne:

 • užívanie orálnych alebo vaginálnych antibiotík
 • užívanie orálnej antikoncepcie
 • diabetes melitus – cukrovka
 • príliš tesné oblečenie, ktoré neumožňuje koži “dýchať”
 • obezita
 • užívanie liekov, ktoré oslabujú imunitný systém
 • používanie tampónov aj v čase nemenštruovania
 • termálne kúpaliská

Medzi symptómy kvasinkovej infekcie patria vaginálne bolesti, podráždenie, pocit pálenia vo vonkajších rodidlách, bolesti počas pohlavného aktu a močenia. Kvasinková infekcia môže byť sprevádzaná aj vaginálnym výtokom, ktorý vyzerá ako mäkká tvarohovitá hmota – hutná a bez zápachu. Hoci sa nezdá, že by kvasinková infekcia mohla prerásť do vážnejšieho zdravotného problému, rozhodne odporúčame navštíviť lekára už pri prvých príznakoch – než posudzovať a liečiť svoj zdravotný stav sama. Ďalšie – potenciálne vážnejšie ochorenia – môžu mať podobné príznaky a pocity ako tie, ktoré sme pôvodne spájali s kvasinkovou infekciou.

Diagnóza  vaginálnej kandidózy  je založená na anamnestických údajoch získaných od pacientky, gynekologickom vyšetrení v zrkadlách a mikrobiologických výsledkoch analýzy  výtoku z vagíny (jeho mirkoskopické a kultivačné  vyšetrenie)

Uistite sa, či ide o vaginálnu kvasinkovú infekciu. Symptómy vaginálnej kvasinkovej infekcie – ako je svrbenie, pálenie a zvýšené množstvo výtoku – môžete, alebo nemusíte poznať. V skutočnosti sa v jednej vedeckej štúdii uvádza, že ženy, ktoré si diagnostikujú vaginálnu kvasinkovú infekciu samy, sa často mýlia. Je dôležité pamätať si, že symptómy tohto ochorenia môžu byť podobné symptómom iných vaginálnych infekcií – ako je napríklad bakteriálna vaginóza a trichomoniáza. Kvôli zabráneniu ďalším komplikáciám je potrebné infekcie liečiť tak rýchlo, ako je to len možné – s využitím iného typu liečiv, aké by sme nasadili pri kvasinkovej infekcii. Ak sa teda chceme dopracovať k stanoveniu správnej diagnózy – je nevyhnutná konzultácia s lekárom alebo iným profesionálom v oblasti medicíny.

Vaginálna kandidóza nie je chorobou prenosnou pri pohlavnom styku. No práve tak ako narúšajú citlivú bakteriálnu rovnováhu prostredia vagíny antibiotiká, sprchové šampóny a peny do kúpeľa, ju narúša aj pohlavný styk.

Podobne aj partner môže postrehnúť isté sčervenanie, vyrážku či svrbenie – už niekoľko minút alebo aj hodín po pohlavnom akte – no takéto symptómy zvyčajne pominú veľmi rýchlo a nevyžadujú žiadnu špeciálnu liečbu. Navyše, partnerove symptómy nebudú mať žiaden vplyv na znovuobjavenie sa infekcie u partnerky.

Kvasinková infekcia je chorobou spojenou s rozmnožovacími orgánmi ženy a rozmnožovaním, preto sa len ojedinele vyskytuje u predpubertálnych dievčat alebo u žien v menopauze (pokiaľ nie sú diabetičkami – u nich je totiž zvýšené riziko uvedeného ochorenia). Prepuknutie kvasinkovej infekcie podporujú hormóny, pretože kvasinky potrebujú pre svoj rast práve cukor – a hladina cukru vo vaginálnych výlučkoch je závislá od celkového hormonálneho stavu ženy.

Už keď sú kvasinkové infekcie raz diagnostikované, treba okamžite začať s ich likvidáciou s použitím správnej liečby. Akú liečebnú metódu by sme mali využiť? Máme na výber – možno ich liečiť lokálne prostredníctvom topikálneho antifungálneho krému – alebo orálnym užívaním antifungálnych liečiv – teda vo forme tabliet. Druhá metóda je pre pacienku príjemnejšia a dokonca 9 z 10 žien uprednostňuje systémovú orálnu liečbu pred lokálnou. Pravidelné aplikovanie krému do vagíny počas troch dni je oveľa náročnejšie než užitie jednej tabletky.

Vždy je dôležité, aby sme sa držali naordinovanej liečby počas celého odporučeného obdobia – len tak bude infekcia odstránená úplne. Ak liečbu nedotiahneme do úplného konca, je pravdepodobné, že sa ochorenie objaví znova. Ak symptómy počas prvých 3 – 5 dní liečby nezmiznú, resp. vôbec sa nezmenia, žena by mala kontaktovať lekára.

Dbajme na prevenciu!

Najlepší spôsob ako predchádzať kvasinkovým infekciám, je dobre sa o seba starať, zdravo a pestro sa stravovať a udržiavať si normálnu váhu. Ponúkame Vám niekoľko ďalších vecí, ktoré môžete robiť:

 • Odbúrajte stres - cvičením, relaxáciou a pokúste sa zjednodušiť svoj náročný denný režim!
 • Obmedzte používanie olejových prísad, pien a parfémov do kúpeľa – niektoré môžu spôsobovať alergickú reakciu v oblasti vonkajších rodidiel – a rovnako sa vyhýbajte aj parfumovaným zmäkčovadlám textílií pri praní spodnej bielizne!
 • Po plávaní alebo práci vonku si vyzlečte mokré plavky alebo spotený odev tak rýchlo, ako sa len dá!
 • Noste vzdušný odev a vyhýbajte sa textíliám, ktoré sú z väčšej časti syntetické!
 • Možné podráždenie sliznice vagíny, ktoré môže vzniknúť počas pohlavného styku sa snažte zmierniť používaním vo vode rozpustných lubrikantov!
 • Oblasť genitálií si dôkladne umývajte každý deň – najmä vnútorné záhyby vonkajších rodidiel! Používajte len vodu z vodovodného kohútika a neparfumované mydlá! Vagínu nesprchujte – dráždi a rozrušuje to bakteriálnu rovnováhu jej vnútorného prostredia! Ak sa už musíte sprchovať, použite len obyčajnú čistú vodu!
 • Po použití toalety sa utierajte smerom spredu dozadu – aby ste zabránili preneseniu  mikroorganizmov z konečníka do vagíny!
 • Neužívajte antibiotiká, keď to nie je nevyhnutné!
 • Ak trpíte opakovanými kvasinkovými infekciami, vylúčte z jedálnička jedlá bohaté na cukry!
 • Aj keď sa ani lekári nevedia dohnúť, či nás pred kvasinkovou infekciou ochráni každodenná dávka jogurtu, môžete to skúsiť – nie je na tom nič škodlivé. Ak sa rozhodnete ísť touto cestou, majte na pamäti, že spolu s jogurtom prijímate do organizmu aj prospešné aktívne baktérie, napr. Lactobacillus acidophilus, potrebné pre správnu funkciu tráviaceho traktu.

Najčastejšie príčiny mykotických ochorení

 • U žien sú kvasinkové infekcie (kvasinkové infekcie sú pravdepodobne najčastejším druhom mykotického ochorenia u ľudí)  jednou z najčastejších príčin pálenia, svrbenia a výtoku z vagíny. Kvasinky možno nájsť vo vagíne väčšiny žien a k ich premnoženiu  dochádza  obvykle následkom zmeny vnútorného prostredia (pH) vagíny. Najčastejšou príčinou premnoženia kvasiniek je užívanie antibiotík a steroidov. No rovnako aj tehotenstvo, menštruácia a používanie antikoncepčných tabletiek môže prispieť k tomu, že žena dostane kvasinkovú infekciu pošvy.
 • U pacientov so slabším imunitným systémom - vzniká ako následok liečby rakoviny, používania steroidov alebo ochorení ako AIDS – sa plesňovité infekcie (vrátane kandidových) vyskytujú oveľa častejšia ako u ľudí bez poruchy imunity. Často môžu postihnúť nielen sliznice a kožu, ale preniknúť aj do vnútra ľudského organizmu a  vážne ohroziť život pacienta. Neraz  je infikovaná krv, mozog, oči, obličky a srdce – no plesne  resp. kandidy vedia ohroziť aj pľúca, pečeň a slezinu. Kandidy sú hlavnou príčinou ezofagitídy (kvasinkového zápalu sliznice pažeráka) u pacientov s ochorením AIDS.
 • Takmer 15% pacientov s oslabeným imunitným systémom trpí systémovými ochoreniami (jedná sa o ochorenia  vnútorných orgánov) spôsobenými  kmeňmi kvasiniek (Candida species). K takýmto  infekciám prichádza tak, že kvasinky prenikajú  cez otvorené rany (pri poraneniach pokožky alebo slizníc) do krvného obehu a krvou sa dostávajú do niektorých orgánov pacienta. Kandidy sa môžu udomácniť a premnožiť hlavne vďaka častému a dlhodobejšiemu užívaniu vysoko účinných antibiotík zabíjajúcich baktérie.  Je tomu tak preto,že tieto baktérie obyčajne bránia nadmernému rozmnožovaniu kmeňov kandíd, ktoré sa za normálnych okolností nachádzajú na koži a  slizniciach ľudského  organizmu, ale len v malom množstve.
 • Prítomnosť, resp. používanie predmetov zavedených alebo implantovaných pod kožou - ako močové katétre, intravenózne kanyly – takisto uľahčujú kvasinkám preniknutie do ľudského organizmu. Drogovo závislí pacienti si používaním špinavých ihiel  pri pichaní drogy môžu kvasinky vpraviť priamo do svojho krvného obehu alebo do hlbších tkanív (podkožia, prípadne svalov) svojho organizmu.
 • Zvýšenú pozornosť treba venovať vonkajšiemu prostrediu, ktoré zohráva v prenose infekcie veľmi dôležitú úlohu. Spoločné sprchy sú dôležitým článkom v procese prenosu mykóz. Rizikovým faktorom sú najmä v priemysle,  a to v takých odvetviach, kde zamestnanci pracujú vo veľmi teplom, prašnom a vlhkom prostredí, a po pracovnej smene používajú spoločné hygienické zariadenia. Dôležitú úlohu tu zohráva tiež nosenie nepriedušnej obuvi, gumených čižiem a v skupine mladých ľudí nosenie tenisiek, ktoré podporujú bobtnanie rohovej vrstvy kože následkom nadmerného potenia.
 • Hubová infekcia sa môže šíriť aj v rodinnom kruhu, čo úzko súvisí s nedodržiavaním protiepidemických opatrení. V rodinách, kde dodržiavajú prísne preventívne opatrenia proti šíreniu nákazy, sa nemusí infekcia  preniesť na blízkych rodinných príslušníkov. V procese šírenia tejto nákazy zohráva úlohu aj dĺžka expozície infekcií a veľmi dôležitá je aj individuálna rezistencia proti patogénnym hubám. Je známe, že deti trpia na hubové infekcie v menšej miere, pričom výskyt ochorenia stúpa s vekom a častejšie sú postihnutí chlapci v období puberty. Toto zistenie sa vysvetľuje výraznejším potením nôh v tomto veku, ktoré v kombinácii s nosením nevhodnej obuvi (populárne tenisky) vytvára vhodné podmienky pre vývoj hubovej infekcie.

Aj dobrého veľa škodí

Užitočné a potrebné baktérie sa tiež môžu premnožiť

Každý človek má v črevnej flóre baktérie a kvasinky. Sú nevyhnutné na udržiavanie “priateľskej atmosféry” v črevnom trakte. Kvasinky Candida albicans sú napríklad nevyhnutné v črevách spolu s ďalšími približne dvesto užitočnými baktériami. Ich úlohou je pomáhať pri rozpade, spracovaní a doprave živín do organizmu. Iba tak sa môžu vstrebávať do organizmu, a to črevnou stenou priamo do krvného obehu a lymfatického systému. Pomáhajú im v tom klky v črevnej výstelke. Sú to výčnelky stien čreva, je ich viac ako milión a ich hlavnou úlohou je zväčšiť rozsah povrchu pre absorpciu živín.

Všetkého dobrého, ak je toho veľa, škodí. Takisto je to s kandidóznymi kvasinkami, keď sa premnožia. Ak zvýšia svoj objem v črevách o viac ako 15 percent, spôsobujú problémy.

Nedajte im príležitosť

Napríklad sennú nádchu, depresie, bolesti bez zjavnej príčiny, dlhotrvajúce akné, zápaly močového mechúra, výkyvy nálad, letargie, chronické zápchy alebo hnačky a množstvo ďalších symptómov možno pripísať práve premnoženej kvasinke Candida albicans v črevnej flóre.

Jej rovnováhu napríklad zabezpečujú ďalšie baktérie, ktoré sa nachádzajú v kyslomliečnych výrobkoch, ako sú acidofilus a bifidobaktérie, alebo v grapefruitových jadierkach. Tieto, takpovediac, držia kandidózu pod kontrolou. Ak sa z nej vymkne, začína bujnieť a dostáva sa do celého organizmu, kde zákonite pôsobí škody.

Premnožené kvasinky vytvárajú na črevnej stene lepkavé ložiská, na ktorých sa usadzujú odpadové produkty mikroorganizmov, ktoré by za normálnych okolností mali organizmus opustiť. Ak sa tak stane, absorpčná črevná výstelka a množstvo vstrebávaných živín sa znižuje. Tak ako všetky kvasinky aj kandidóza preráža do črevnej steny dierky, ktorými sa nebezpečné baktérie dostávajú do krvi, kde sú pre organizmus rakovinotvorné a toxické.

Obmedzte cukor a bielu múku

Kvasinky sa však veľmi rady rozmnožujú a ľudia im na to dávajú nespočetné množstvo príležitostí. Napríklad zvýšeným príjmom cukrov a škrobov, ktoré zbožňujú. Ak sa k tomu pridá aj antibiotická liečba, už nemajú žiadne zábrany a bujnejú a rozmnožujú sa geometrickým radom.

Plesňové ochorenia a najmä kandiďdza sa považovali za ťažko liečiteľné. Pritom je to veľmi jednoduché. Stačí obmedziť predovšetkým všetky sladkosti a bielu múku. Potom treba zaradiť do stravy iba vhodné potraviny, ako sú napríklad čerstvá zelenina, šaláty, huby, kyslé ovocie, celozrnné múčne výrobky, jogurty so živými kultúrami, prírodné koreniny ako bylinky, tymian, vanilka, škorica, majorán, ocot, oleje používať iba lisované za studená, semená a orechy, piť čaje (okrem ovocných), minerálne vody a zeleninové šťavy.